45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przygotuj na urlop swoje znamiona!

Przygotuj na urlop swoje znamiona!Przygotuj na urlop swoje znamiona!

Przeciętny człowiek doliczy się około 20 znamion na skórze. Większość znamion melanocytowych swą średnicą nie przekracza 5 mm, ma jednolity koloryt i wyraźne granice, jest zupełnie płaskie lub odrobinę wypukłe.

Natomiast, pod lupę powinniśmy wziąć te znamiona, które cechuje komponenta grudkowa, wyraźne guzki ponad powierzchnię skóry, asymetryczny kształt, przebarwienia oraz zajmujące powyżej 5 mm średnicy. Bezwzględnie dermatolog powinien obejrzeć znamiona, które przyprawiają nas o ból, świąd czy krwawienie.

  • Jak dbać o znamiona?

  • Jak kontrolować znamiona?

Kontroluj znamiona na własną rękę!

Możesz sama na bieżąco kontrolować znamiona. Poddając je obserwacjom zwróć uwagę na tych pięć kwestii:

  • asymetria - znamiona mające nieregularny kształt,
  • brzeg - nierówny brzeg jest podejrzany,
  • kolor - znamię wyróżnia się barwą od pozostałych, pokaż je dermatologowi, szczególnie gdy jest bardzo ciemne lub ma niejednolitą barwę,
  • wielkość - znamiona, które powiększają się z upływem czasu lub są wyjątkowo duże,
  • ewolucja - zmiany w wyglądzie znamiona w ostatnim kwartale.

W razie zaobserwowania, któregoś z symptomów, przed opalaniem wybierz się do lekarza, który dokona oględzin skóry dermatoskopem. Badanie jest bezbolesne, pozwala podjąć decyzję o ewentualnym leczeniu znamion.

Dlaczego warto przyjrzeć się znamionom?

Obsypujące naszą skórę znamiona i pieprzyki, najczęściej nie szkodzą naszemu zdrowiu. Jednakże istnieje ryzyko, że któreś z nich mogą zmienić się w raka skóry. Nie do przecenienia jest fakt, iż poddając naszą skórę badaniom, jesteśmy w stanie rozpoznać zagrożenie we wczesnym stadium. Niektóre znamiona kwalifikują się do wycięcia, gdyż w przyszłości mogą okazać się dla nas niebezpieczne. Znamię wycina się wraz z marginesem zdrowej skóry dla pewności, że zostało usunięte w całości. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Szwy zakłada się tą samą techniką, co w chirurgii plastycznej, dzięki czemu ryzyko powstania blizny jest znikome. Pobrany materiał poddaje się badaniu histopatologicznemu.

Dermatoskopowe badanie można przeprowadzić również techniką cyfrową, połączoną z zapisami obrazów skóry, które porównuje się w trakcie kolejnych wizyt. Tym sposobem zwiększa się bezpieczeństwo, zwłaszcza u osób posiadających liczne znamiona.

Samobadanie znamion

powinno wejść nam w krew, podobnie jak badanie piersi pod kątem guzów, szczególnie jeśli kiedykolwiek doznaliśmy poważnych oparzeń słonecznych. Pamiętajmy by przed opalaniem zawsze stosować kosmetyki z filtrami UVA i UVB, co pozwoli ograniczyć prawdopodobieństwo czerniaka, który jest wysoce złośliwym nowotworem skóry, zbierającym największe żniwo zgonów.

znamiona badanie znamion jak dbać o znamiona nietypowe znamiona znamię dziwne znamię pieprzyki pieprzyk
Komentarze
Dodano: 17 Lipiec 2016
Autor: Gośka
Ocena:
Ja mam kilka znamion i zawsze zabezpieczam je przed słońcem tak na wszelki wypadek.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach