43 924 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 879 produktów w 209 kategoriach

Po co nam olejki eteryczne?

olejki_eteryczne _znamlekolejki_eteryczne _znamlek
Medycyna naturalna poza tym, że jest modna, może aktywnie wspierać nasz organizm nie tylko poprzez poprawę samopoczucia, ale także wpłynąć na poprawę trawienia, zmniejszyć migrenowe bóle głowy, walczyć z reumatyzmem. Co jeszcze tkwi w tych niezwykłych substancjach?
 

 

Olejki eteryczne - najważniejsze informacje

Olej eteryczny to nic innego jak wytworzona w specjalnych komórkach wydzielniczych roślin substancja zapachowa. Nie każda roślina jest olejkodajna, ale roślin, z których można pozyskać olejki, jest około dwóch tysięcy gatunków. Mamy wśród nich cyprysowate, sosnowate, imbirowate czy oliwkowate. Oleje eteryczne stosowane były już w Starożytnym Egipcie, ale od tamtego czasu znacznie zmienił się system ich pozyskiwania. Dziś olejki pozyskuje się m.in. przez destylację z parą wodną, ekstrakcję lotnymi rozpuszczalnikami lub rozpuszczalnikami nielotnymi. 

Skąd wiadomo, że olejki eteryczne działają?

Jak w przypadku wszystkich innych substancji pochodzenie roślinnego, ludzkość próbowała zastosowania tego, co w środowisku zwierzęcym zawdzięcza zdrowie lub nawet przeżycie. Olejki eteryczne przez długi czas uważane za produkt uboczny przemiany materii, dopiero w toku badań nad nimi okazało się, że niektóre substancje zapachowe produkowane przez rośliny mają na celu zwabienie owadów właśnie do tych roślin. 

Naukowcy odkryli, że pozyskane z różnych części roślin pachnące substancje o charakterystycznej konsystencji świetnie nadają się do leczenia niektórych dolegliwości oraz świetnie zachowują się na skórze. Pierwsi z dobroczynnych cechy olejków korzystali już starożytni. Olejki pojawiły się w różnych formach i u medyków na dworach królewskich, ale służyły też za podstawę do tworzenia pierwszych perfum. 

Jak wykorzystuje się dziś olejki eteryczne?

Dziś większość pozyskiwanych olejków eterycznych służy do produkcji perfum i do przemysłu spożywczego. Zaledwie około 10% tych cudownych substancji wykorzystywana jest do aromaterapii (przykłady olejków do aromaterapii znajdziecie pod linkiem https://marketbio.pl/category/aromaterapia-olejki-eteryczne).

Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, łączą się natomiast z alkoholami i tłuszczami. Najpopularniejszymi typami olejków są: olejek lawendowy, cytrynowy i eukaliptusowy.

Olejek lawendowy - ma działanie uspokajające, daje ukojenie w bólach mięśniowych i menstruacyjnych.

Olejek cytrusowy - morderczy dla wolnych rodników, świetnie radzi sobie z walką z nadmiernie wydzielającym się sebum.

Olejek eukaliptusowy - odkaża i oczyszcza, jego podobny do miętowego zapach świetnie nadaje się do penetracji dróg oddechowych w trakcie kłopotów z ich niewydolnością.

Sporo ciekawych olejków i ich mieszanin znajdziecie na stronie sklepu https://marketbio.pl/.

fot. materiały prasowe

olejki eteryczne olejek eukaliptusowy olejek lawendowy olejki eteryczne czy działają olejek cytrusowy olejki eteryczne zastosowanie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 924 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 879 produktów w 209 kategoriach