42 300 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Nieinwazyjne sposoby leczenia żylaków

Nieinwazyjne sposoby leczenia żylakówNieinwazyjne sposoby leczenia żylaków
Żylaki to powyginane, powiększone i bolesne żyły wypełnione krwią, widoczne w postaci niebieskich lub ciemnofioletowych podskórnych zgrubień. Mogą pojawić się na każdej żyle, ale najczęściej rozwijają się w okolicy nóg i stóp. Ich występowanie związane jest z dużym dyskomfortem.
 

Tradycyjną chirurgiczną metodą leczenia żylaków jest tzw. stripping żył, polegający na chirurgicznym usunięciu chorobowo zmienionej żyły. Procedura ta polega na zrobieniu małych nacięć skóry i na wycięciu żylaka. Obecnie jednak metoda ta wypierana jest przez nowsze, nieinwazyjne zabiegi. Zabiegi nieinwazyjne nie wymagają przecinania powłok ciała przez co są bezpieczniejsze, a po zabiegu pacjent nie musi być hospitalizowany.

Skleroterapia

Metoda ta polega na wstrzyknięciu do żylaka substancji nazywanej sklerosantem. Sklerosant powoduje zamknięcie się i zabliźnienie chorej żyły, przez co krew kierowana jest innymi, zdrowymi naczyniami krwionośnymi. Z czasem zamknięta żyła wchłaniana jest przez organizm. Skleroterapię wykorzystuje się do leczenia niewielkich żylaków, zlokalizowanych blisko powierzchni skóry. Jej odmianą pozwalającą na leczenie większych zmian jest tzw. seroterapia piankowa. W tej procedurze do żylaka wprowadzana jest pianka ze sklerosantu. W tej postaci ma on dłuższy kontakt ze ścianą naczynia krwionośnego, co pozwala na zamknięcie większych zmian. Z wykorzystaniem tego zabiegu zamykać można naczynia do średnicy 8 mm. Powyżej tej wartości zabieg ten może być nieefektywny.

Laserowe zamknięcie żylaka (EVLT)

Skrót nazwy pochodzi od języka angielskiego EndoVenous Laser Treatment. Jest to metoda polegająca na wprowadzeniu cewnika z włóknem laserowym do chorobowo zmienionego naczynia. Energia emitowana przez laser powoduje obkurczenie i zamknięcie żylaka, który podobnie jak przy skleroterapii, po jakimś czasie jest wchłaniany.

Termoablacja radiowa żylaków

W tej procedurze do wnętrza naczynia wprowadzana jest elektroda dwubiegunowa wytwarzająca fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości. W wyniku działania fali żyła rozgrzewa się, co powoduje jej obkurczenie i zamknięcie. Zjawisko to nazywane jest koagulacja niskotemperaturową – zachodzi w temperaturze ok. 80°C. Metoda ta może być stosowana w każdym wieku i na każdym etapie rozwoju choroby.

Kiedy z żylakami należy zgłosić się do lekarza?

Nie każdy żylak wymaga specjalistycznych zabiegów medycznych. Zmiany niewielkich rozmiarów, nie przeszkadzające nam w codziennym życiu nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, a więc nie ma potrzeby ich usuwać. Aby łagodzić towarzyszące im objawy i zapobiec pojawianiu się kolejnych zmian powinniśmy usprawnić przepływ krwi przez żyły powierzchniowe nóg. W tym celu musimy zadbać o regularną aktywność fizyczną angażującą mięśnie nóg. Powinniśmy również unikać zbyt długiego przebywania w jednej pozycji, gdyż sprzyja to gromadzeniu się krwi w żyłach nóg. W usprawnieniu krążenia w nogach pomocne są również specjalistyczne, uciskowe elementy odzieży wspomagające przepływ krwi z nóg do serca. Aby przynieść ulgę zmęczonym, ociężałym nogom, a także usprawnić mikrokrążenie warto stosować żele z heparyną jak np.  Lioton®1000. Dzięki działaniu przeciwzakrzepowemu usprawniają one przepływ krwi przez żyły powierzchniowe natychmiast łagodząc objawy towarzyszące ich niewydolności.

żylaki leczenie żylaków jak leczyć żylaki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 300 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach