44 221 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 889 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Na czym polega kontraktowa produkcja leków?

Na czym polega kontraktowa produkcja leków?Na czym polega kontraktowa produkcja leków?
Światowa gospodarka poddawana jest nieustannej ewolucji, a wynikające z niej zmiany nie oszczędzają także rynku farmaceutycznego. Utrzymanie rentowności, a nawet przetrwanie na rynku wymagają od firm zredefiniowania wielu swoich modeli biznesowych. Wynikiem tego jest zauważalny w ostatnich latach rozwój produkcji kontraktowej.
 

Produkcja kontraktowa - na czym polega?

Zjawisko produkcji kontraktowej definiowane jest jako pewien model współpracy przedsiębiorstwa lub spółki z dostawcą usług produkcyjnych. W przypadku leków mamy firmy farmaceutyczne, które nawiązują współpracę z producentem kontraktowym, któremu powierzają produkcję leków, na różnych etapach ich wytwarzania. Na etapie produkcji to na producencie kontraktowym spoczywa obowiązek zatrudnienia specjalistów, zakupu odpowiedniego sprzętu oraz innych komponentów służących do produkcji leków.

Co wpływa na wzrost kontraktowej produkcji leków?

Produkcja kontraktowa leków to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna praktyka. Co na to wpływa? Czynników jest wiele, jednak jako jeden z najważniejszych wymienia się narastającą presję cenową, która popycha firmy farmaceutyczne do racjonalizacji kosztów. Często wskazuje się także na zjawisko tak zwanego klifu patentowego. Leki, które tracą ochronę patentową generują mniejsze zyski a wskaźniki ich zakładów produkcyjnych mogą w takich wypadkach spaść nawet o połowę. Z drugiej strony buduje to duże pole do działania dla firm generycznych, które mogą wytwarzać odpowiedniki oryginalnych leków, a niekoniecznie chcą zaangażować się w ich własną produkcję. Nie bez znaczenia jest także fakt, że model produkcji kontraktowej jest coraz bardziej popularny w krajach Europy Zachodniej.

Kontraktowa produkcja leków - wady i zalety

Nie da się ukryć, że kontraktowa produkcja leków przynosi wiele korzyści obydwu stronom. Przedsiębiorcom farmaceutycznym pozwala ona na skupienie swoich sił na rozwoju i badaniach w oparciu o swoje własne zasoby techniczne. W takim wypadku nie zachodzi konieczność budowania własnej infrastruktury służącej do produkcji leków ani zatrudniania własnych specjalistów. Można więc innowacje i badania potraktować priorytetowo. Korzystanie z produkcji kontraktowej leków pozwala na znaczną minimalizację kosztów przedsięwzięcia. Firma farmaceutyczna może skupić się na jednym dostawcy a przez to ma na szansę zaoszczędzić
środki między innymi na kosztach transferu. Tym samym ma też możliwość przyspieszenia wprowadzania na rynek innowacji oraz nowych technologii.

Oczywiście kontraktowa produkcja leków ma także swoje wady. Spośród najczęściej wspomnianych wymienić można brak możliwości sprawowania bezpośredniej kontroli przedsiębiorcy nad producentem kontraktowym. Może odnosić się to jedynie do harmonogramu wykonywanych prac, ale w teorii także do jej jakości.
Jak łatwo zauważyć zaangażowanie firm farmaceutycznych w produkcję kontraktową nie spada, a jeżeli trendy utrzymają się, w najbliższych latach możemy spodziewać się jedynie tendencji wzrostowej.

kontraktowa produkcja leków kontraktowa produkcja leków na czym polega klif patentowy kontraktowa produkcja leków wady kontraktowa produkcja leków zalety

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 221 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 889 produktów w 209 kategoriach