45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Modzele – czy należy ich się obawiać

Modzele – czy należy ich się obawiaćModzele – czy należy ich się obawiać

Modzele, czyli charakterystyczne zrogowacenia skóry na stopie: najczęściej o owalnym kształcie i żółtawym zabarwieniu, mogłyby wydawać się jedynie kwestią estetyczną. Choć bezbolesne, z czasem mogę jednak powodować poważniejsze problemy. Skąd biorą się modzele i jak je leczyć?

Modzele na stopach – jak powstają?

Nadmiar tkanki rogowej, zgromadzonej w jednym miejscu na stopie, najczęściej spowodowany jest nadmiernym naciskiem lub tarciem. Przyczyną takiego stanu rzeczy zwykle jest nieodpowiednie obuwie: zbyt ciasne lub za luźne, za wysokie czy z nieodpowiednio dobraną podeszwą.  Ale modzele mogą również wynikać z zaburzeń chodu, płaskostopia czy problemów związanych z deformacją w układzie kostno-stawowym. Do nagromadzenia zrogowaciałego naskórka może też dochodzić, jeśli zbyt często go ścieramy. 

Najczęściej modzele dotykają takich miejsc jak pięta, paluch czy krawędzie stopy – są to obszary najbardziej narażone na nadmierny nacisk i tarcie.

Choć modzele nie wywołują dolegliwości bólowych w początkowych fazach rozwoju, nie powinny być lekceważone. Z czasem mogą sprawiać ból oraz prowadzić do pękania naskórka, który staje się przez to bardziej narażony na infekcje bakteryjne i wirusowe.

Jak leczyć modzele

Metoda leczenia modzeli uzależniona jest od przyczyn ich powstawania. Modzele, których powodem jest nieodpowiednie obuwie czy zbyt częste ścieranie naskórka można stosunkowo łatwo wyeliminować. Najpierw poddaje się je zabiegowi usunięcia w gabinecie podologicznym, a następnie eliminuje przyczynę. Pamiętajmy, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z samodzielnego ścierania naskórka i regularne wizyty u podologa. Zbyt częste lub zbyt mocne ścieranie w domu może powodować bowiem odwrotny efekt, zwiększając intensywność wytwarzania rogowej warstwy naskórka. Podolog, jeśli jest taka konieczność, dobierze w czasie wizyty opatrunek odciążający lub amortyzujący w zależności od potrzeby. Pomocne będzie także zrezygnowanie z obcasów i zbyt ciasnych butów.

Modzeli spowodowanych deformacją w układzie kostno-stawowym nie sposób pozbyć się na stałe. Z pomocą podologa można jednak dobrać takie metody kosmetyczne i korekcyjne, które pomogą utrzymać skórę stóp w dobrej kondycji.

Jeśli stopy mają tendencję do powstawania modzeli i występowały one w przeszłości, po usunięciu zrogowaceń, należy odpowiednio o nie zadbać. Wymagają bowiem specjalistycznej opieki i regularnych wizyt w gabinecie podologicznym.

Czy jeden zabieg wystarczy?

Pojedynczy zabieg z pewnością usunie zrogowacenia, jednak nie wyeliminuje wzmożonej produkcji hiperkeratozy. Na pewno zabiegu usuwania nie można powtarzać często, aby modzele nie narastały zbyt szybko. Optymalna przerwa między zabiegami wynosi około miesiąca.

modzele modzele na stopach leczenie modzeli

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach