45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Miażdżyca - niebezpieczna choroba krążenia. Czy wiesz o niej wszystko?

Miażdżyca - niebezpieczna choroba krążenia. Czy wiesz o niej wszystko?Miażdżyca - niebezpieczna choroba krążenia. Czy wiesz o niej wszystko?

Miażdżyca jest jedną z bardziej niebezpiecznych chorób układy krążenia. Rozwija się niezwykle powoli, a pierwsze objawy są często bagatelizowane i w ogóle nie zwraca się na nie uwagi. To ogromy błąd – wykrycie pierwszych objawów – i dalsza diagnoza w kierunku miażdżycy mogą uchronić nas od postępu choroby, dalszych schorzeń i chorób. Serce i układ krążenia potrzebują, aby odpowiednio o nie dbać!

  • Co to jest miażdżyca?

  • Jakie są objawy miażdżycy?

Pierwsze objawy miażdżycy

Po pierwsze szczególnie uważne powinny być osoby w wieku średnim, gdzie choroba ta najczęściej daje o sobie „znać”. Pierwsze objawy nie są stricte związane z układem krążenia, jak mogłoby nam się wydawać. To, co odczuwamy to przewlekłe zmęczenie, szybsze męczenie się podczas chodzenia i codziennej aktywności, odczuwanie bólu nóg. Poza tym, co ciekawe, pierwsze objawy miażdżycy to również problemy z zapamiętywaniem i koncentracją uwagi!

  • Uwaga! Nieleczona miażdżyca: Nieleczona miażdżyca może doprowadzić nawet do amputacji stopy czy nogi. Związana jest również ze znacznie wyższym i częstszym występowaniem zawału serca i udaru mózgu!

Co jest istotą choroby? Jak powstaje miażdżyca ?

Miażdżyca i cholesterol są ze sobą ściśle powiązane. Choroba powstaje poprzez powolne zamykanie światła tętnic, które „zalepiane” są innymi składnikami krążącymi we krwi: solami wapiennymi, tłuszczami, białkami. Ogromne znaczenie w powstawaniu miażdżycy ma cholesterol, który dzielimy na „dobry” i „zły”. Dobre odmiany cholesterolu pomagają w lepszym trawieniu, wzmagają produkcję hormonów i pomagają w przyswajaniu przez organizm witaminy D. „Zły” cholesterol nie spełnia żadnych prozdrowotnych funkcji, a może w nadmiarach gromadzić się i odkładać w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do ich niewydolności, powstawania blaszek miażdżycowych a końcowo – do rozpoznania miażdżycy.

Miażdżyca a zdrowie nóg i stóp

Dlaczego miażdżyca najczęściej kojarzy nam się z chorobą nóg? Ponieważ cholesterol znacznie częściej odkłada się właśnie w tętnicach doprowadzających krew do nóg i stóp. Równie często chorobą zostają zaatakowane również tętnice serca oraz tętnice szyjne, które doprowadzają krew to mózgu.

Jak uchronić się przed chorobą?

Przede wszystkim należy odpowiednio skomponować swoją nową, zdrową dietę. Powinno w niej być mniej tłuszczów. Rzadziej przygotowujmy potrawy na patelni smażąc je. Częściej należy potrawy gotować lub gotować na parze. Należy całkowicie wykluczyć z diety tzw. „śmieciowe” jedzenie, posiłki ciężkostrawne, bogate w tłuszcz.

Bardzo ważna jest również odpowiednia ilość aktywności fizycznej, którą dostarczymy ciału w ciągu tygodnia. Przygotujmy plan treningowy, przynajmniej w ciągu trzech dni w tygodniu wybierajmy się na dłuższe spacery połączone z lekką gimnastyką, wybierzmy jazdę na rowerze, uprawiajmy fitness, jogging czy dogtrekking – cokolwiek, co będzie sprawiać nam radość!

serce układ krążenia miażdżyca

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach