42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 776 produktów w 204 kategoriach

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym i czy należy się go obawiać?

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym i czy należy się go obawiać?Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym i czy należy się go obawiać?
Medycyna jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Dzięki nowoczesnym lekom, urządzeniom i olbrzymiej wiedzy, którą dysponują lekarze, nasze leczenie przebiega szybciej i skuteczniej, rośnie także świadomość konieczności profilaktyki. Jeśli odczuwamy podejrzany ból, albo pojawią się jakiekolwiek inne objawy chorobowe, warto jak najszybciej skierować się do lekarza. Zaleci on nam odpowiednie leczenie, a jeśli wymaga tego sytuacja, zleci dalsze badania. Gdy chodzi o diagnostykę, od jakiegoś czasu możemy cieszyć się niemal doskonałym narzędziem. Jest to badanie rezonansem magnetycznym. Czym on jest? Po co poddawać się temu badaniu i co się z nim wiąże?
 
  • Czym jest rezonans magnetyczny?

Jest to nieinwazyjne badanie, które ma na celu uzyskiwanie obrazów wnętrza obiektów, zazwyczaj ludzkiego ciała. Możemy zbadać nim cały ludzki organizm, każdy organ, tkankę kostną, a nawet szpik. Badanie rezonansem magnetycznym kończy się uzyskaniem skanów, odpowiednio sformatowanych przez komputer pozwalającym lekarzom wykryć bardzo wiele, szczególnie w zakresie chorób mózgu i układu nerwowego oraz wszelkich zmian nowotworowych.

  • Czy badanie boli?

Nie, badanie jest bezbolesne. Możliwe jest przeprowadzenie badania pod wpływem sedacji (ograniczenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego z wykorzystaniem środków farmakologicznych - zmniejsza napięcie i wrażenie niepokoju) w przypadku dzieci lub osób starszych. Jeśli wymagane jest przeprowadzenie badania z użyciem kontrastu (uzyskany obraz jest często dokładniejszy. Ponieważ kontrast wydalamy poprzez nerki, w dniu badania należy przedstawić aktualny wynik poziomu kreatyniny).czeka nas zastrzyk.

  • Jak przygotować się do badania?

Nie należy jeść przez trzy godziny, a pić przez godzinę przed badaniem. To, co najważniejsze, to poinformowanie lekarzy o jakichkolwiek metalowych elementach, na stałe wszczepionych w nasze ciało. Rozrusznik serca oraz neurosymulatory niestety są bezwzględnymi przeciwwskazaniami

  • Czego nie należy wnosić na badanie?

Ponieważ rezonans to zasadniczo wielki magnes, nie należy wnosić ze sobą do pomieszczenia żadnych metalowych przedmiotów. Nie musimy się rozbierać, ale musimy upewnić się, że nasze ubranie ma na żadnych elementów metalowych, nie mamy zegarka, kolczyków, spinek, telefonu komórkowego czy kart magnetycznych. Wniesienie takich przedmiotów grozi nie tylko uszkodzeniem maszyny, ale także jest groźne dla naszego zdrowia i życia.   

  • Czy kobieta w ciąży może poddać się badaniu?

Tak, ale nie zaleca się tego kobietom, które nie ukończyły pierwszego trymestru.

  • Jak przebiega badanie?

Należy przybyć na miejsce kilka minut wcześniej, aby się zarejestrować, pokazać wyniki badań i ewentualne skierowanie. Następnie przygotowujemy się do badania - zostawiamy w odpowiednim miejscu wszystkie metalowe przedmioty i wchodzimy do pokoju z rezonansem. Ponieważ w czasie badania nie możemy się ruszać, ułóżmy się na stole jak najwygodniej. Samo badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Maszyna jest dość głośna, ale przez cały czas mamy dostęp do mikrofonu i kamery, dzięki czemu pozostajemy w kontakcie z lekarzem i radiologiem.

  • Odebranie wyniku

Zazwyczaj musimy odebrać wynik osobiście. Może ktoś zrobić to za nas, o ile wydamy mu odpowiednie upoważnienie. Wyniki przeważnie są opisywane, dzięki czemu częściowo sami możemy się z nimi zapoznać. Najlepiej jednak skierować się z nimi do naszego lekarza prowadzącego, on nam je najlepiej wytłumaczy.

Wybierając się na badanie rezonansem musimy zadbać o to, by wykonać je w odpowiedniej placówce. Jedną z najlepszych firm jest obecnie Tomma. Te prywatne placówki mają swoje pracownie rozsiane po całej Polsce, a wysoka jakość sprzętu oraz kwalifikacje kadry powodują, że można im zaufać. Warto odwiedzić tomma.pl i zapisać się na badanie.   

rezonans rezonans magnetyczny rezonans - przebieg badania

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 776 produktów w 204 kategoriach