41 840 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 781 produktów w 204 kategoriach

Jak radzić sobie z bólem brzucha? Przyczyny, sposoby, leki

Jak radzić sobie z bólem brzucha? Przyczyny, sposoby, lekiJak radzić sobie z bólem brzucha? Przyczyny, sposoby, leki

Ból brzucha może przybierać różne formy - ucisk, skurcz, kolka to te najpopularniejsze - i mieć różną skalę odczuwanego bólu. Mogą zwiastować zarówno poważne kłopoty ze zdrowiem, jak i wynikać z bardziej codziennych sytuacji, takich jak problemy z układem pokarmowym, menstruacja, przejedzenie czy stres. Badania mówią, że aż 62% Polaków walczy z tym problemem minimum raz w roku. Jak radzić sobie z bólem brzucha? Przede wszystkim poznać przyczyny jego powstawania.

Ból brzucha - potencjalne przyczyny

Najczęściej ból brzucha związany jest z okresowymi problemami z wypróżnianiem, takimi jak zaparcia, wzdęcia czy biegunka, menstruacją czy przejedzeniem. Są to dolegliwości, którym można z reguły łatwo można przeciwdziałać - odpowiednią dietą, gorącymi okładami, odpoczynkiem, regularną aktywności fizyczną. Mogą jednak być związane z poważniejszymi schorzeniami.

Ból brzucha może mieć przyczynę w zapaleniu wyrostka robaczkowego, niewydolności krążenia, grypie żołądkowej czy zespole jelita drażliwego. Ból jest silny, pojawia się nagle, nie ustępuje? Warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub w alarmujących przypadkach pojechać na ostry dyżur.

 

Sposoby na ból brzucha

Ile przyczyn, tyle i istnieje sposobów na radzenie sobie z bólem brzucha. Pomocna może być ciepła kąpiel, herbata wspomagająca trawienie (np. z kopru włoskiego), ciepłe okłady i odpoczynek.

W aptekach znajdziemy również liczne leki na ból brzucha dostępne bez recepty - zarówno rozkurczowe (świetne dla kobiet w czasie menstruacji) jak i uniwersalne, które działają na różnego rodzaju dolegliwości.

Jeśli bólowi brzucha towarzyszy gorączka i biegunka, możemy mówić o ostrej grypie. Warto pamiętać, że leki na ból brzucha dostępne bez recepty są skuteczne przy drobnych dolegliwościach - jeśli jednak sytuacja jest poważna, nic nie zastąpi fachowej oceny lekarskiej.

 

Co powiedzieć lekarzowi?

Lekarzowi, który przyjmuje pacjenta z ostrym bólem brzucha potrzebne będzie kilka ważnych informacji, aby udzielić trafnej diagnozy. Warto wymienić przewlekłe choroby na jakie cierpimy, wspomnieć o uczuleniach i innych potencjalnych przyczynach problemu, jakie przychodzą nam do głowy (np. niedawne przeziębienie, problemy z wypróżnianiem).

Warto również dokładnie opisać rodzaj bólu, jaki doświadczamy - czas trwania dolegliwości, jego umiejscowienie, jakie są dolegliwości łagodzące lub zaostrzające stan: np. ból rośnie na sile podczas wypróżniania, chodzenia czy podczas posiłków. Pozwoli to lekarzowi na szybsze rozpoznanie problemu i pomoc.

ból brzucha przyczyny bólu brzucha sposoby na ból brzucha

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 840 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 781 produktów w 204 kategoriach