43 807 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 888 produktów w 209 kategoriach

Hemoroidy - jak poradzić sobie z guzkami krwawniczymi?

Hemoroidy - jak poradzić sobie z guzkami krwawniczymi?Hemoroidy - jak poradzić sobie z guzkami krwawniczymi?
 
Hemoroidy to jedna z najbardziej rozpowszechnionych dolegliwości, która jednocześnie u większości osób budzi zawstydzenie. Niechętnie przyznajemy się do problemów z guzkami krwawniczymi, co często prowadzi do zaniedbania całej sprawy i poważnych konsekwencji. Tymczasem w większości przypadków skuteczne okazują się domowe sposoby oraz leki na hemoroidy dostępne w aptekach. Objawy towarzyszące chorobie są bardzo nieprzyjemne, dlatego warto zacząć działać jak najwcześniej. Czym są hemoroidy, z czego wynikają problemy z nimi związane i jakie są najskuteczniejsze metody leczenia?
 

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze znajdują się w odbycie każdego człowieka. Ich zadaniem jest uszczelnienie kanałów oraz panowanie nad oddawanym kałem i gazami. Z wyglądu przypominają poduszeczki wypełnione krwią. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z ich istnienia, dopóki nie zaczynają przysparzać im problemów. Prawidłowo działające hemoroidy, podczas wypróżniania dociskane są do ściany jelita. W tym momencie odpływa z nich krew do naczyń krwionośnych, co pozwala na oddanie stolca.

Kiedy pojawiają się żylaki odbytu?

Leki na hemoroidy są niezbędne osobom, u których doszło do powiększenia guzków krwawniczych. W tej sytuacji niemożliwy jest prawidłowy odpływ krwi do naczyń krwionośnych. Guzki są wypychane na zewnątrz odbytu, co wiąże się z ich częstym krwawieniem. Pojawia się również silny ból podczas wypróżniania. Zalegająca krew dodatkowo może powodować stany zapalne. Jakie są charakterystyczne objawy świadczące o nieprawidłowym działaniu guzków krwawniczych?

  • Krwawienie podczas wypróżniania się.
  • Swędzenie i pieczenie.
  • Ból i podrażnienia.
  • Wydostawanie się hemoroidów na zewnątrz odbytu podczas wypróżniania się.

Jakie są przyczyny powiększania się guzków krwawniczych?

Nieprawidłowo pracujące hemoroidy to zjawisko, które dotyczy osób w różnym wieku, jednak najczęściej pojawia się u ludzi starszych wiekiem, po 50 roku życia, ze względu na zwolnienie perystaltyki jelit. Co jeszcze stoi za jego przyczyną? Zauważa się występowanie żylaków odbytu zwłaszcza u osób prowadzących mało aktywny tryb życia, głównie siedzący. Z tego względu na hemoroidy skarżą się pracownicy biur, kierowcy, a także osoby, które większość czasu spędzają przed komputerem. W parze często idzie nieprawidłowa dieta, w której brakuje błonnika oraz płynów. Często prowadzi to bowiem do zaparć, które również odpowiadają za pojawienie się żylaków odbytu. Problem nierzadko spotyka kobiety w ciąży. W tym przypadku powodem jest ucisk jaki wywiera płód na układ żylny, co przekłada się na pracę jelit. Do powiększenia hemoroidów może dojść również w trakcie porodu. Jakie przyczyny jeszcze można wskazać?

  • Otyłość.
  • Częste biegunki, wywołane stosowaniem środków przeczyszczających.
  • Uprawianie seksu analnego.
  • Skłonności genetyczne.
  • Marskość wątroby.

tbel-abuseridze-eBW1nlFdZFw-unsplash.jpg

Jak przebiega leczenie hemoroidów?

Leczenie powinno być dopasowane do stopnia zaawansowania choroby. Jeśli problem dopiero co się pojawił, na początek warto zastosować maść na hemoroidy. Preparaty tego typu mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Należy używać ich przynajmniej przez kilka, a najlepiej kilkanaście dni, do ustania problemu. Dobrym rozwiązaniem są również czopki. Leki na hemoroidy bez recepty są dostępne w każdej aptece, a także pod adresem https://www.aptekagalen.pl/hemoroidy. Oprócz tego, warto pomóc sobie domowymi sposobami. Skuteczne są ciepłe kąpiele oraz nasiadówki. Bolące miejsca warto przemywać wacikiem nasączonym wyciągiem z rumianku, który działa łagodząco. W sytuacji gdy choroba jest w mocno zaawansowanym stadium, nawet najbardziej skuteczna maść na hemoroidy może okazać się niewystarczająca. W tej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który po wykonaniu badania, postawi diagnozę i zaproponuje metody leczenia.

Jak zapobiegać żylakom odbytu?

Osoby, które mają za sobą leczenie, a także wszyscy, którzy chcą uniknąć tego typu problemów w przyszłości, powinni w pierwszej kolejności zmienić styl życia oraz dietę. Należy spożywać produkty bogate w błonnik oraz pamiętać o codziennej, nawet krótkiej aktywności fizycznej. Niezwykle ważne jest także regularne wypróżnianie, dzięki czemu uda się uniknąć bolesnych zaparć. Należy zadbać również o higienę odbytu.

hemoroidy żylaki odbytu hemoroidy objawy hemoroidy leczenie hemoroidy jak zapobiegać

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 807 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 888 produktów w 209 kategoriach