42 298 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Disulfiram – jeden z elementów leczenia nałogu alkoholowego

Disulfiram – jeden z elementów leczenia nałogu alkoholowegoDisulfiram – jeden z elementów leczenia nałogu alkoholowego

Disulfiram jest substancją czynną występującą między innymi w popularnym Esperalu. Nazywa się go „wszywką”, ponieważ wszczepia się go pod skórę osoby uzależnionej od alkoholu. Disulfiramu nie można uznać za lek na alkoholizm, tylko za jeden z elementów wspomagających okresowe utrzymanie trzeźwości. W ostatnich latach dużo dyskutowało się na temat skuteczności stosowania wszywek – terapeuci opowiadają się na ogół przeciw, ale mimo to disulfiram nadal jest często wykorzystywany.

Disulfiram to organiczny związek chemiczny, który wpływa na metabolizm alkoholu etylowego, zmieniając reakcję organizmu na nawet niewielkie dawki alkoholu.

Stosowanie disulfiramu

Disulfiram wszywa się podpowięziowo w znieczuleniu miejscowym. Do przeprowadzenia zabiegu wymagana jest zgoda pacjenta. Aby nie wywołać reakcji, osoba, która decyduje się na wszycie leku, musi być trzeźwa od minimum 24 godzin. Dawka uzależniona będzie od wagi pacjenta.

Substancję można przyjmować również doustnie w formie tabletek. Wówczas także należy odczekać 24 godzin od ostatniego spożycia alkoholu. Istotne jest aby w organizmie nie było już alkoholu.

Jak działa disulfiram?

W normalnych warunkach alkohol rozkładany jest w wątrobie do wody i dwutlenku węgla. Disulfiram przerywa ten proces, wpływając na tworzenie się aldehydu octowego – toksycznego związku chemicznego. Już po kilku minutach organizm negatywnie reaguje na obecność aldehydu.

Reakcja organizmu na alkohol

Po wszyciu disulfiramu nie należy przyjmować żadnych substancji zawierających alkohol, w tym syropów i innych leków, czekoladek oraz płynów do płukania ust, ponieważ mogą one wywołać taką samą reakcję, jak celowe spożycie alkoholu.

Objawy, jakich można doświadczyć po kontakcie z alkoholem, to między innymi: silne mdłości, bóle głowy, obniżenie ciśnienia krwi, trudności w oddychaniu, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, wymioty, zaburzenia widzenia, zaczerwienienie twarzy. Reakcje te są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia a w skrajnych sytuacjach dla życia! Świadomość tego, co może dziać się z organizmem powinna działać zniechęcająco do sięgania po alkohol.

Wszycie Esperalu nie jest jednak jednoznaczne z leczeniem uzależnienia. To tylko forma wspomagania utrzymania trzeźwości ale jeśli osoba uzależniona nie podejmie terapii to po okresie wymuszonej trzeźwości ciągi alkoholowe mogą powrócić nawet silniejsze niż przed wszyciem disulfiramu. Pacjent powinien mieć świadomość wszelkich ryzyk wynikających z wszycia esperalu i jego decyzja o zabiegu powinna być całkowicie świadoma.

Detoks alkoholowy

Osoby, które nie potrafią sobie poradzić z przerwaniem ciągu alkoholowego, mogą przed zastosowaniem disulfiramu poddać się detoksykacji. Podczas zabiegu detoksykacji pacjent powinien być poinformowany o sposobach leczenia choroby alkoholowej i o działaniu disulfiramu. Taka informacja powinna być także przekazana pacjentowi przez lekarza wszywającego disulfiram.

Nagłe odstawienie alkoholu może prowadzić do wystąpienia zespołu abstynencyjnego o bardzo różnym stopniu nasilenia. Dotychczas organizm musiał poradzić sobie z metabolizmem alkoholu i w momencie, kiedy go zabraknie, dochodzi do destabilizacji parametrów biochemicznych, czyli tak właśnie zespołu abstynencyjnego. Objawia się on zarówno problemami fizycznymi, jak i psychicznymi. Odtrucie przeprowadzone w odpowiednich warunkach – pod kontrolą lekarza – pozwala zminimalizować skutki zespołu abstynencyjnego.

W trakcie detoksu dożylnie podaje się płyny, witaminy i elektrolity, które mają na celu poprawienie parametrów pacjenta, uzupełnienie płynów i złagodzenie często bardzo silnych dolegliwości. Czas trwania detoksykacji jest uzależniony od historii choroby alkoholowej, stanu pacjenta, a także zawartości substancji toksycznych w jego krwi.

Zastosowanie detoksu czy disulfiramu to jednak zaledwie początek wychodzenia z nałogu. Do rzeczywistego wyleczenia konieczne będzie poddanie się terapii, którą należy rozpocząć jak najwcześniej – nawet już podczas odtrucia i kontynuować po zakończeniu zabiegu.

W sytuacji kiedy osoba z problemem alkoholowym nie odczuwa potrzeby leczenia, bądź nie chce poddać się terapii, istnieje możliwość podjęcia działań mających na celu ochronę rodziny. Osoby najbliższe mogą zgłosić się do specjalistów żeby nie pozostać z problemem alkoholowym u bliskiej osoby bez pomocy.

Więcej na temat detoksu alkoholowego przeczytasz TUTAJ

 

disulfiram stosowanie disulfiramu detoks alkoholowy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 298 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach