44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Dieta przy schorzeniach neurologicznych

Dieta przy schorzeniach neurologicznychDieta przy schorzeniach neurologicznych
Choroby neurologiczne powstają w momencie występowania nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W ich grupę wchodzi wiele chorób takich jak udar mózgu, choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane. Mówi się, że dieta odgrywa istotne znaczenie w powrocie do zdrowia pacjentów neurologicznych.
 

Choroby neurologiczne - przykłady

O chorobach neurologicznych mówi się w przypadku zdiagnozowania zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego i obwodowego układu nerwowego. Pod ich nazwą ukrytych jest wiele schorzeń lekkich takich jak np. ból głowy po te nieuleczalne, wymagające pełnej opieki osób trzecich. Przykładem może być stwardnienie zanikowe boczne. Często przyczyny tych chorób nie są znane bądź są bardzo zróżnicowane i złożone.

Choroba Huntingtona, rdzeniowy zanik mięśni, przepuklina oponowo-rdzeniowa oraz migreny są wywołane wadami wrodzonymi i uwarunkowaniami genetycznymi. Przyczyną udaru mózgu są zaburzenia układu krążenia, a stwardnienie rozsiane oraz zespół Giulliana-Barrego powodują zaburzenia układu odpornościowego. Infekcje mogą przyczynić się do zapalenia opon mózgowych, a zwyrodnieniowe choroby układu nerwowego - chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera oraz Creutzfeldta-Jakoba. Do innych i niewyjaśnionych przyczyn zalicza się klastrowy ból głowy, padaczkę, encefalopatię wątrobową, czyli uszkodzenie wątroby powstałe w wyniku spożywania leków, alkoholu, występowania wirusa bądź krwotoku.

Nieoceniona pomoc neurologów

W momencie borykania się z chorobami neurologicznymi należy stawić się u neurologa. To lekarz, który fachowo wspiera pacjentów w leczeniu schorzeń neurologicznych. Oferują konsultacje osób dorosłych z chorobami układu nerwowego, leczenie chorób centralnego układu nerwowego i nerwów obwodowych u dorosłych oraz zapewniają specjalistyczne badania.

Symptomy dolegliwości neurologicznych

Symptomy chorób neurologicznych mogą być bardzo różne, jednak u wielu zauważa się pewne wspólne sygnały takie jak systematyczne bóle głowy, zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia widzenia, ograniczenie pola widzenia, zaburzenia mowy, problemy z koncentracją, uczucie mrowienia lub drętwienia w kończynach czy problemy z motoryką.

dieta schorzenia neurologiczne znamlek

Dieta w schorzeniach neurologicznych

U pacjentów neurologicznych często spotyka się z problemem niedożywienia. Może być on wywołany przez brak apetytu, problemy z metabolizmem czy depresja. Niektórzy chorzy skarżą się na problemy z połykaniem, zaburzenia motoryczne, które są przeszkodą w spożywaniu posiłków. Niedożywienie skutkuje dużym spadkiem masy ciała, stopniowym zanikiem mięśni, utratą energii oraz zmniejszeniem aktywności. Nieprawidłowa suplementacja w składniki odżywcze, witaminy i minerały jest przeszkodą w leczeniu, a może przyczyniać się dodatkowo do pogłębiania choroby i wystąpienia powikłań.

Dbanie o odpowiednią dietę pacjentów wpływa na szybszy powrót do zdrowia oraz lepszą pracę mózgu i układu sercowo-naczyniowego. Prawidłowa dieta zapobiega powstawaniu odleżyn i wpływa na szybsze gojenie się ran.

Artykuł powstał przy współpracy z Przychodnią Onkologiczną Onkolmed - https://onkolmed.pl/poradnia-neurologiczna.

schorzenia neurologiczne symptomy choroby neurologicznej leczenie schorzeń neurologicznych przykłady chorób neurologicznych dieta przy schorzeniach neurologicznych

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach