41 637 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 775 produktów w 204 kategoriach

Czym jest zapalenie zatok szczękowych?

Czym jest zapalenie zatok szczękowych?Czym jest zapalenie zatok szczękowych?
Stany zapalne zatok są bardzo powszechne, jednak zwykle dotyczą one zatok przynosowych – albo tak wydaje się pacjentom. Zapalenie zatok szczękowych dość trudno się diagnozuje, dlatego często z problemem tym żyje się, nawet nie wiedząc, czym on jest w istocie. Warto bliżej poznać tę przypadłość, bo nie tylko może ona dawać bardzo nieprzyjemne objawy, ale też prowadzić do groźnych problemów ze zdrowiem.
 

Czym charakteryzuje się stan zapalny zatok szczękowych?

W twarzy człowieka znajduje się kilka rodzajów zatok, czyli pustych przestrzeni rozlokowanych w różnych miejscach w twarzoczaszce. Zatoki szczękowe, jak wskazuje nazwa, znajdują się w pobliżu zębów, jednak stan zapalny może być odczuwany na dużym obszarze twarzy, od górnych zębów, aż po oczodoły. Co ciekawe, kiedy związany jest z problemami stomatologicznymi, dolegliwości odczuwa się tylko po jednej stronie – po stronie zęba, którego problem dotyczy. Kiedy zaś ból pojawia się po obu stronach, można podejrzewać, że jest to stan zapalny zatok szczękowych wywołany przez inne przyczyny, najczęściej przez infekcje układu oddechowego. Niestety, duża część pacjentów cierpiących na te przypadłości bagatelizuje je. Bardzo duża liczba osób zgłasza się do lekarza tylko w przypadku ostrego zapalenia, co daje ból, którego nie można ignorować. Jeśli zaś dolegliwości są słabe, czyli pojawia się nie ostry, ale tępy ból, który nasila się po pochylaniu, jak również inne objawy, często odwleka się wizytę u lekarza bądź w ogóle o niej nie myśli. Jest to bardzo niedobre rozwiązanie, zwłaszcza, że diagnostyka takich schorzeń nie jest łatwa i najszybciej można je wykryć przez wykonanie tomografii komputerowej.

Przyczyny zapalenia zatok szczękowych

Jak było wspomniane, problem ten zwykle ma dwie przyczyny: problemy stomatologiczne bądź infekcje układu oddechowego. Co ciekawe, stany zapalne zatok szczękowych może wywołać nie tylko nieleczona próchnica, ale też wiele powikłań po zabiegach stomatologicznych, na przykład usunięciu górnego zęba (zwłaszcza mądrości) czy po leczeniu kanałowym, co nieraz prowadzi do przebicia się do zatoki. Gdy zaś problemy takie można wykluczyć, można spodziewać się, że stan zapalny w zatokach szczękowych pojawił się na skutek infekcji, najczęściej wirusowych i najczęściej nawracających i niedoleczonych. Jeśli więc nie dba się o swoje zdrowie i często ma się katar czy inne objawy przeziębienia czy grypy, które się bagatelizuje zamiast skutecznie wyleczyć je do końca, można być narażonym na tego rodzaju przypadłość.

Niezbędne leczenie

Stan zapalny wszystkich rodzajów zatok może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, przykre objawy są więc tylko jednym powodem, dla którego warto niezwłocznie podjąć leczenie. Zapaleniu zatok szczękowych zwykle towarzyszy obrzęk twarzy w tych okolicach, ropny wyciek z nosa, przykry zapach z ust czy zmiana głosu. Mogą też pojawić się symptomy takie jak podwyższona temperatura czy ogólne osłabienie. A jakie są skutki nieliczenia zapalenia tych zatok? Przede wszystkim warto pamiętać, że stany zapalne w organizmie mogą się przenosić, ta łatwa do leczenia przypadłość może więc, jeśli się ją zaniedba, doprowadzić na przykład do groźnego zapalenia nerek, mięśnia sercowego czy opon mózgowych!

Leczenie zapalenia spowodowanego przez infekcję bakteryjną polega na podawaniu antybiotyków, w innych przypadkach zaś stosuje się leczenie objawowe. W rzadkich przypadkach mocno niedrożnych zatok konieczne może być też ich nakłucie w celu możliwości odprowadzenia zalegającej w nich wydzieliny.

Więcej o zapaleniu zatok szczękowych przeczytasz w artykule: https://febrisan.pl/porady/czym-zapalenia-zatok-szczekowych/

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Febrisan ® Proszek musujący. Skład: 1 saszetka podłużna (5 g proszku musującego) zawiera substancje czynne: Paracetamol (Paracetamolum) 750 mg, Kwas askorbowy (Acidum ascorbicum) 60 mg, Fenylefryny chlorowodorek (Phenylephrini hydrochloridum) 10 mg. Wskazania: Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia i grypy takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, nadciśnienie tętnicze, tętniaki, nadczynność tarczycy, choroby serca, ciężka niewydolność nerek, niewydolność wątroby, cukrzyca, wrodzony niedobór enzymu: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, leczenie inhibitorami MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu, β-adrenolitykami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, jaskra z wąskim kątem przesączania, ciąża i okres karmienia piersią, fenyloketonuria, choroba alkoholowa, dzieci w wieku poniżej 12 lat. Opakowanie: Opakowanie jednostkowe zawiera 8, 12 lub 16 saszetek podłużnych.

zapalenie zatok leczenie zatok zapalenie zatok szczękowych

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 637 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 775 produktów w 204 kategoriach