44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Czym jest substancja czynna leku i jak działa na organizm człowieka?

substancje aktywne_znamleksubstancje aktywne_znamlek
Substancja czynna leku oznacza jego istotny składnik, której celem jest wywołanie efektu terapeutycznego po zażyciu. W zależności od potrzeb leczniczych substancje czynne różnią się pochodzeniem i działaniem, a także w odmienny sposób wpływają na zmianę stanu zdrowia chorego.
 

Czym jest substancja czynna leku?

Substancja czynna, zwana także substancją aktywną, to jeden z najważniejszych składników leku, którego zadaniem jest wywołanie oczekiwanego efektu terapeutycznego w organizmie człowieka po zażyciu, czyli przywrócenie, poprawa lub zmiana funkcji fizjologicznych. Jedną z substancji czynnych docenianą za szerokie spektrum działania jest ketoprofen, o którego właściwościach więcej informacji znajduje się na stronie internetowej https://ketonal.pl.

Substancje czynne mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, wirusowego, bakteryjnego i grzybowego, ludzkiego lub też mineralnego. Mogą to być produkty radiofarmaceutyczne, czyli przeznaczone również celów diagnostycznych, a także syntetyczne i chemiczne. W zależności od pochodzenia każda grupa substancji czynnych charakteryzuje się indywidualnymi standardami pozyskiwania i wytwarzania, przechowywania i monitorowania. Rynek oferuje szeroki asortyment leków, których nieodpowiedni dobór i dawkowanie w stosunku do charakteru i etiologii dolegliwości, może powodować odwrotny skutek do zamierzonego, dlatego przed zakupem leków bez recepty, należy zwrócić szczególną uwagę na skład, a przede wszystkim rodzaj substancji czynnej znajdującej się w produkcie. Jej typ i ilość warunkują szybkość, kierunek i siłę działania leku. Substancja czynna może również działać wielotorowo i wywoływać kilka efektów leczniczych jednocześnie, np. przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe

Leki mogą zawierać w swym składzie jedną substancję aktywną, wówczas określane są jako jednoskładnikowe. Dostępne są jednak również farmaceutyki zawierające mieszankę substancji aktywnych, to tzw. leki złożone.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Substancja czynna w przeciwieństwie do substancji pomocniczych, których celem jest wspomaganie wchłaniania leku, wydłużenie czasu jego działania czy ochrona leku przed czynnikami zewnętrznymi, jak światło, wpływa na zmianę stanu zdrowia chorego. Po zażyciu tabletki doustnej zachodzi szereg złożonych procesów, aby skład leku wywołał zamierzony efekt. Po rozpadzie tabletki w żołądku substancja czynna zostaje uwolniona, wchłaniana do tkanek i rozprowadzona po organizmie za pośrednictwem krwiobiegu. Tempo rozchodzenia się leku warunkuje kilka czynników, m.in. rodzaj substancji czynnej i pomocniczych, dawkowanie i sposób zażywania, ogólny stan zdrowia chorego, jego styl życia czy dieta. Sięgając po leki bez recepty, warto pamiętać, że kojarzenie różnych leków zawierających taką samą substancję czynną nie jest polecane, a lekarstwa o podobnym składzie nie powinny być traktowane jak zamiennikami. Zmianę leków warto skonsultować z lekarzem szczególnie w sytuacji, kiedy dotychczasowy produkt nie przyniósł ulgi w dolegliwościach, mimo że był odpowiednio dawkowany.

substancje aktywne w lekach substancje czynne w lekach substancje aktywne w lekach pochodzenie ketoprofen

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach