43 237 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 840 produktów w 206 kategoriach

Colostrum jako wsparcie dla bariery jelitowej

Colostrum jako wsparcie dla bariery jelitowejColostrum jako wsparcie dla bariery jelitowej
Zdrowe jelita zapewniają dobre samopoczucie. Warto sobie uświadomić, że w momencie, gdy przestają funkcjonować prawidłowo, mogą pojawić się różne dolegliwości, którym często przypisuje się inne przyczyny. Tymczasem wiele chorób wiąże się z rozszczelnieniem bariery jelitowej. Jak do tego dochodzi? W jaki sposób przywrócić jej właściwy stan?
 
 

Rozszczelnienie bariery jelitowej – przyczyna wielu chorób

Błona śluzowa odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu jelit i zachowaniu zdrowia. Składa się z nabłonka, którego powierzchnia jest wyścielona warstwą śluzu i zasiedlona przez fizjologiczną florę bakteryjną. Komórki błony śluzowej przylegają ściśle do siebie, ale pod wpływem różnych czynników struktura błony może zostać zaburzona, a wtedy dochodzi do zwiększenia przestrzeni między komórkami. Dopóki błona jest szczelna przenikają przez nią tylko niezbędne dla organizmu substancje. Jednak gdy nastąpi jej rozszczelnienie, dochodzi do rozprzestrzeniania się większych cząsteczek, co absolutnie nie powinno mieć miejsca. Do krwioobiegu przedostają się substancje o niekorzystnym lub nawet toksycznym działaniu. Przenikając do krwi, docierają następnie do tkanek i organów. Uszkodzone jelito to otwarta brama dla mikroorganizmów takich jak bakterie i grzyby. W efekcie mogą rozwijać się choroby autoimmunologiczne oraz alergie. Krążące w ciele substancje toksyczne obciążają wątrobę. Bóle stawów i głowy mogą stanowić objaw problemów z jelitami. Chroniczne zmęczenie i ogólne pogorszenie stanu zdrowia to kolejne symptomy, których likwidowanie często należy zacząć od przywrócenia prawidłowego stanu jelit. Ich nieszczelność skutkuje rozwojem miejscowego lub ogólnoustrojowego stanu zapalnego.

 

Rola bariery jelitowej

Zadaniem bariery jelitowej jest przepuszczanie wyłącznie neutralnych i potrzebnych organizmowi składników, takich jak witaminy, składniki mineralne oraz substancje odżywcze, a zatrzymywanie wszelkich szkodliwych lub toksycznych cząsteczek. Chroni organizm od wewnątrz i wpływa na odporność.

 

Co powoduje uszkodzenie bariery jelitowej?

Do naruszenia bariery jelitowej dochodzi pod wpływem różnych czynników. Najczęściej następuje ono na skutek nadużywania antybiotyków i niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz picia alkoholu i palenia papierosów. Znaczenie mają przebyte zakażenia przewodu pokarmowego – bakteryjne i wirusowe. Przewlekły stres również wpływa negatywnie na stan jelit.

 

Colostrum na poprawę szczelności bariery jelitowej

W przywróceniu szczelności bariery jelitowej może pomóc colostrum. Odpowiednie suplementy i szersze informacje na jego temat są dostępne na stronie https://Genactiv.eu. Colostrum hamuje rozwój patogennych bakterii jelitowych, a także grzybów i wirusów bez szkody dla rozwoju korzystnych bakterii. Charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i regeneracyjnymi, dzięki czemu zmniejsza przepuszczalność bariery jelitowej. Najskuteczniejsze działanie ma siara pobrana w pierwszych godzinach po porodzie i suszona w niskiej temperaturze metodą liofilizacji.

choroby jelit zdrowe jelita uszkodzenie bariery jelitowej

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 237 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 840 produktów w 206 kategoriach