43 449 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Ból ucha u niemowlaka - jak rozpoznać i leczyć

Ból ucha u niemowlaka - jak rozpoznać i leczyćBól ucha u niemowlaka - jak rozpoznać i leczyć
Dziecko w wieku niemowlęcym nie może powiedzieć nam o swoich dolegliwościach. Jest to sporym utrudnieniem dla rodzica, który musi bacznie obserwować swoją pociechę. Powszechnym problemem jest ból ucha u dziecka bez gorączki. Często wydaje się nam, że smyk nie ma nastroju lub dokuczają mu wyżynające się ząbki. Przyczyna może być jednak zupełnie inna. Zapalenie ucha środkowego może być wywołane zarówno infekcją wirusową, jak i bakteryjną. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.
 

Oczywiście nie obędzie się bez wizyty u specjalisty, jednak warto jest nauczyć się rozpoznawać schorzenia układu słuchowego. W niektórych przypadkach im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym lepiej.

Co wywołuje zapalenie ucha?

Ból ucha u niemowlaka w zdecydowanej większości przypadków świadczy o zapaleniu. Nie można jednoznacznie powiedzieć, co wywołało stan zapalny, gdyż każdy przypadek jest inny. Trzeba wiedzieć, że budowa układu słuchowego dziecka jest inna, a jednocześnie o wiele bardziej podatna na negatywne oddziaływanie czynników chorobotwórczych. Właśnie dlatego choroby uszu w wielu niemowlęcym są często spotykanym problemem. Niektórzy uważają, że dzieci ssące smoczki są bardziej narażone na infekcje, jednak nie zostało to potwierdzone naukowo.

Na uwagę zasługuje fakt, że zapalenie ucha często pojawia się po infekcji górnych dróg oddechowych. Do problemów z układem słuchowym może dojść nawet wtedy, gdy smyk był jedynie przeziębiony. Największe zagrożenie stanowi tutaj katar, gdyż to właśnie on prowadzi do utraty drożności. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się również mali alergicy. Oczywiście zapalenie ucha nie musi być poprzedzone innymi chorobami. Czasami infekcja pojawia się z dnia na dzień, a przyczyna nie jest znana. Drobnoustroje chorobotwórcze mogą znajdować się w otoczeniu.

Jak rozpoznać ból ucha?

Zapalenie ucha u niemowlaka objawy nie zawsze są takie same. Wiele zależ od tego, czy mamy do czynienia z łagodny, czy ostrym przebiegiem choroby. Pamiętajmy, że brak podwyższonej temperatury ciała nie jest wystarczającym potwierdzeniem tego, że maluch czuje się dobrze. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć m.in.:

  •  częste dotykanie lub szarpanie uszu,
  •  nudności i wymioty,
  •  bóle brzucha i biegunki,
  •  brak apetytu,
  •  wydzielina sącząca się z ucha,
  •  wysoka gorączka.

Należy podkreślić, że wyżej wymienione objawy wcale nie muszą występować jednocześnie. W niektórych przypadkach dziecko odczuwa jedynie ból w uchu, natomiast nie posiada kłopotów z układem pokarmowym. W takim przypadku temperatura ciała także nie musi być podwyższona. Zwykle jednak maluch jest marudny i płaczliwy.

Wydzielina sącząca się z uszu może być objawem poważnej dolegliwości. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to ropa, która pojawiła się np. na skutek naruszenia błony bębenkowej. Pewne jest to, że należy zgłosić się do lekarza tak szybko, jak to tylko możliwe. Nie wchodzi w grę kilkudniowe oczekiwanie na wizytę.

Niekiedy ból ucha u niemowląt nie jest wywołany infekcją bakteryjną lub wirusową. Być może doszło do zgromadzenia się nadmiernej ilości śluzu. Problemy związane z oczyszczaniem układu słuchowego mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości, jednak zwykle nie ma konieczności podawania dziecku leków.

Leczenie zapalenia ucha

Zapalenie ucha u dziecka musi być leczone przez wykwalifikowanego specjalistę. Nie należy stosować żadnych środków bez konsultacji z lekarzem. Mogą one nasilić niepożądane objawy, a nawet zaostrzyć przebieg choroby i wywołać skutki uboczne. Zazwyczaj stosuje się leczenie antybiotykami. W przypadku pojawienia się wydzieliny należy określić jej źródło. Jeśli doszło do lekkiego naruszenia błony bębenkowe, zazwyczaj należy jedynie zadbać o optymalną higienę tego obszaru. Nie zawsze podaje się środki farmakologiczne.

Ostre stany zapalne mogą wymagać hospitalizacji. W przypadku wymiotów, czy też biegunki leczenie może nie przynosić oczekiwanych efektów. W takiej sytuacji należy podawać leki dożylnie, tak aby nie trafiały one do jelit.

Bardzo ważne jest to, aby znaleźć dobrego lekarza, który specjalizuje się w chorobach niemowlęcych. Prawdziwego eksperta w tej dziedzinie można znaleźć w Centrum Medycznym Promed. Z maluchem warto jest udać się do bogato wyposażonego ośrodka, gdzie na miejscu mogą zostać przeprowadzone wszystkie niezbędne badania.

Jak zmniejszyć ryzyko infekcji?

Właściwa pielęgnacja uszu dziecka może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji i stanów zapalnych. Przede wszystkim należy unikać moczenia uszu. W czasie kąpieli można włożyć do nich gaziki nasączone oliwką. Nie zaleca się również eksponowania uszu na porywisty wiatr. Czasami nawet w przypadku, gdy na zewnątrz panuje optymalna temperatura, warto jest założyć cienką czapkę. Dobrze jest również uważać z przegrzewaniem, gdyż grozi ono pojawieniem się wilgoci. Nie bez znaczenia jest również jakość powietrza, w którym przebywa dziecka. Należy systematycznie wietrzyć wnętrze. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że dym tytoniowy negatywnie wpływa na układ słuchowy i inne obszary organizmu.

ból ucha u niemowlaka zapalenie ucha u dzieci zapalenie ucha u dzieci jak rozpoznać zapalenie ucha u dzieci jak leczyć

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 449 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach