45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alergia słoneczna, jak sobie z nią radzić?

Alergia słoneczna, jak sobie z nią radzić?Alergia słoneczna, jak sobie z nią radzić?

Według specjalistów, ok. 10% ludzi ma alergię słoneczną. Występuje ona najczęściej wiosną lub wczesnym latem, kiedy słońce operuje najmocniej.

Co to jest alergia słoneczna?

Alergia słoneczna jest schorzeniem charakteryzującym się nadwrażliwością na działanie promieni słonecznych. Nadwrażliwość może mieć różne natężenie w zależności od substancji chemicznych znajdujących się w perfumach, kremach, dezodorantach oraz innych kosmetykach. Wpływ na alergię mają również niekiedy zażywane leki.

Jakie są przyczyny alergii na słońce?

Przyczyny alergii na słońce nie są sprecyzowane jednoznacznie. Uważa się, że mogą za nie być odpowiedzialne niektóre promienie UVA. Zdecydowana większość produkowanych emulsji do opalania ma filtry jedynie UVB. Dlatego też nie chronią one przed promieniami UVA, co prowadzi do zwiększonego występowania alergii.

Nadwrażliwość na promienie UV może objawiać się poprzez pęcherze, wysypkę lub plamy. Zależnie od czynnika, zmienia się ich natężenie oraz czas pojawienia się od momentu kontaktu ze słońcem.  Objawy występują w miejscach odsłoniętych, wystawionych na działanie promieni słonecznych.

W przypadku, gdy wysypka lub zmiany skórne wystąpiły po raz pierwszy, należy zastanowić się jaki nowy kosmetyk lub lek mógł spowodować reakcję alergiczną. Jego wyeliminowanie pozwoli na wyciszenie się nadwrażliwości na promienie słońca. Dla takich osób pomocny jest krem z filtrem (im karnacja jaśniejsza, tym filtr powinien być większy), którym należy posmarować odsłonięte części ciała na około pół godziny przed ich ekspozycją na słońce.

Ostrego słońca powinny unikać osoby z niektórymi schorzeniami jak trądzik różowaty lub porfiria. Dla osób tych konieczne jest zakładanie ubrań z długimi rękawami, zacienianie twarzy, czasami nawet rękawiczek. Niezbędny jest również krem z filtrem UVA oraz UVB, minimalnie SPF 30.

Osoby wrażliwe na słońce powinny przestrzegać kilku prostych zasad:

  • czytać skład kosmetyków – jeżeli zawierają one informację o składnikach powodujących uczulenie, należy podczas ich stosowania unikać słońca;
  • unikać solariów;
  • na słońcu przebywać z umiarem;
  • używać kremów w filtrem;

Jeżeli reakcje skórne zaostrzą się lub będą się utrzymywać dłużej, niezbędna będzie wizyta u lekarza dermatologa, który wskaże odpowiedni leki przeciwhistaminowe wyciszające alergię. Do czasu ustalenia ścieżki leczenia przez lekarza specjalistę, należy smarować podrażnione miejsca maściami zawierającymi cynk, który ma działanie osuszające.

Można również zastosować domowe sposoby, które pomogą zmniejszyć objawy alergii:

  • mleko – łagodzi swędzenie i wysypkę; mlekiem należy smarować skórę, gdy wracasz ze słońca. Po trzykrotnym wsmarowaniu należy przemyć skórę chłodną wodą,
  • mleko kokosowe i jogurt naturalny – należy zmieszać oba te składniki i wypić krótko po powrocie ze słońca. Pomaga w poprawie kondycji skóry,
  • ogórek - należy utłuc ogórek na papkę i nałożyć na podrażnione miejsca. Łagodzi zaczerwienienia, zapobiega rozprzestrzenianiu się wysypki.
alergia wysypka promieniowanie UV alergia słoneczna reakcja skórna
Komentarze
Dodano: 11 Maj 2016
Autor: Sylwia
Ocena:
Mleko stosowane na podrażnioną skórę rzeczywiście działam. Warto wypróbować tej domowej metody.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach