44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

6 sposobów na walkę z depresją

6 sposobów na walkę z depresją6 sposobów na walkę z depresją
Depresja często uniemożliwia pozytywne myślenie, kształtując wtedy negatywne myśli i powodując trudności w wykonywaniu codziennych zadań. Leczenie tego schorzenia nie jest proste, zależy bowiem od wielu czynników takich jak specjalistyczne terapie oraz edukacja chorego i jego otoczenia o zaburzeniach, które posiada. Trzeba jednak wiedzieć, że podczas leczenia depresji sprawdzają się także inne, bardziej dostępne metody, o których warto wiedzieć. Jak walczyć z depresją? Poniżej przedstawiamy sześć sposobów na radzenie sobie z tym z zaburzeniem.
 

Uporządkuj swoje otoczenie

Dla wielu osób porządek wokół siebie odzwierciedla wewnętrzny spokój i harmonię. Można to rozumieć dwojako: dla niektórych będzie to wprowadzenie porządku do swojego mieszkania. Wiele osób, próbując zredukować stres i nerwowość sprząta, by lepiej poczuć się w czystej przestrzeni. Dla innych, porządkowanie otoczenia może oznaczać zamknięcie znajomości, które są toksyczne czy nieznaczące lub doprowadzenie konkretnych spraw do końca. 

Wprowadź odpowiednią dietę i nawyki żywieniowe

Nie ma magicznej diety, która wyleczy depresję, jednak wprowadzane do organizmu posiłki mają rzeczywisty wpływ na to, jak się czujemy. Pokarmami, które mogą okazać się pomocne w walce z zaburzeniami są te bogate w kwasy omega-3 i witaminę D. Spożywanie dobrych węglowodanów poprawiają nastrój i uwalniają serotoninę, dlatego dobór odpowiednich produktów z tej kategorii to dobry wybór

Korzystaj z aktywności fizycznej

Ćwiczenia stymulują wydzielanie endorfin, dzięki czemu człowiek czuje się szczęśliwszy, a stres ulega zmniejszeniu. Rodzaj wykonywanych ćwiczeń nie ma znaczenia - może to być spacer, joga lub pływanie, wystarczy znaleźć coś, co sprawia przyjemność i trzymanie się tego. Pomocne może być także znalezienie partnera do ćwiczeń, który zapewni nawiązanie relacji, poziom motywacji i wsparcie. 

Poszukaj wsparcia wśród innych 

Kontakty społeczne mają fundamentalne znaczenie dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia, jednak depresja potrafi znacząco utrudnić ich utrzymanie. Nawet jeśli jest to trudne, to warto poprosić o pomoc lub samemu wyciągnąć dłoń do osoby, która zmaga się z depresją. System wsparcia jest jedną z najlepszych rzeczy dla chorych osób, a dzięki nowoczesnym technologiom wcale nie musi być to kontakt bezpośredni - wystarczy rozmowa przez telefon, wsparcie na forach internetowych czy wirtualne spotkania

Poddaj się specjalistycznemu leczeniu 

Praca z terapeutą rozwija mechanizmy radzenia sobie w tym trudnym okresie, dlatego tak ważne jest, by leczyć depresję u psychiatry lub psychologa. Najskuteczniejszą metodą leczenia depresji jest terapia poznawczo-behawioralna, dzięki której można rozwinąć pozytywne aspekty radzenia sobie ze stresującymi czynnikami, pozwala ona zmienić sposób myślenia, a pacjenci stają się wtedy bardziej świadomi swoich problemów. Podobnie jak w przypadku wsparcia społecznego, terapia może odbywać się bezpośrednio, czyli w gabinecie specjalisty, ale coraz bardziej powszechny staje się również psycholog online, który w dedykowanej platformie internetowej Avigon podejmuje się leczenia pacjentów. 

Więcej informacji: https://avigon.pl/obszary-wsparcia/depresja

Stosuj się do zapisanych zasad farmakoterapii

W przypadku depresji kluczowa jest nie tylko właściwie przeprowadzona terapia, ale również odpowiedni dobór leków. Stosowana farmakoterapia różni się w zależności od etapu czy fazy depresji, jednak leki te nie są uzależniające. Antydepresanty nie działają także od razu, a na efekty ich działania trzeba poczekać. Najkorzystniejsze efekty stosowania leków antydepresyjnych zauważa się, gdy są połączone z czynnościami psychoterapeutycznymi, dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie się leczenia, by jak najszybciej rozpocząć zwalczanie choroby. 

Na sam koniec dodamy, że nie ma uniwersalnego sposobu na depresję, każdy przypadek jest indywidualny, wymagając innego podejścia i leczenia. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania w drodze po własne zdrowie psychiczne powinno rozpocząć się od pomocy specjalisty. Niezależnie od tego, czy będzie to bezpośrednia terapia czy psycholog online, stanowi to krok do przodu w skutecznej walce z depresją. 

jak walczyć z depresją sposoby na depresję porady na depresję dieta podczas depresji ćwiczenia podczas depresji farmakoterapia

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach